چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

روش هایی برای از بین بردن شپشک برنج

 

شپشک برنج برای سلامتی انسان خطری ندارد، یافتن این آفت‌ها در برنج می‌تواند شما را در هنگام پاک کردن برنج اذیت کند و درست کردن برنج را سخت کند ساده ترین روش از بین بردن این آفت قرص برنج است که تنها با مجوز به تاجران برنج فروخته می شود ولی نگران نباشید ما اینجاییم تا ساده ترین روش ها را به شما آموزش دهیم:

 

1. گذاشتن برنج در آفتاب

اگر برنج تان شپشک زده برنج را زیر نور آفتاب بگذارید زیرا تابش آفتاب سبب دور شدن این حشرات می شود . برنج شپشک زده را روی یک پارچه تمیز زیر نور آفتاب پهن کنید. شپشک آفتاب را دوست ندارد و دنبال جای تاریک و مرطوب است بنابراین آفتاب سبب دور شدن شپشک می شود ، (توجه داشته باشید در زمانی که هوا سرد است و باد می وزد برنج را در هوای آزاد نگذارید چرا که برنج بند دار می شود).

 

2. استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

یکی از روش های از بین بردن حشره برنج استفاده از قرص سیر یا ضد بید است . این قرص را از داروخانه ها و عطاری ها تهیه کنید و درون برنج قرار دهید.

 

3. استفاده از جعبه کبریت

برای از بین بردن شپشک برنج از یک جعبه کبریت داخل برنج بگذارید . گوگرد کبریت ها حشرات را فراری می دهد زیرا این حشرات از گوگرد متنفر هستند.

 

4. بین بردن شپشک برنج با میخک

میخک یکی از دورکننده‌های شپشک برنج است. میخک را می‌توانید به‌راحتی از عطاری‌ها خریداری کنید و درون ظرف برنج قرار دهید تا هم حشرات موجود را از بین ببرد و هم از ورود آن‌ها به ظرف پیشگیری کند. همچنین می‌توانید کمی میخک در جای قفسه‌های نگه‌داری غذا یا آشپزخانه قرار دهید.

soochella.ir

5. روش از بین بردن شپشک برنج با برگ‌بو یا چریش

برگ‌بو و برگ چریش از بهترین راه‌ها برای از بین بردن شپشک برنج است. این برگ‌ها را در ظرف برنج قرار دهید تا حشرات را از آن دور کنند. همچنین می‌توانید ظرف را در فضای باز و در سایه قرار دهید تا شپشک به سایر مواد غذایی سرایت نکند. استفاده از برگ‌بو یک روش امن و سالم محسوب می‌شود.

 

از بین بردن شپشک برنج

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

6. فریز کردن

توصیه می‌کنیم برای از بین بردن شپشک برنج و تخم‌های آن، برنج را به مدت چهار روز در فریزر نگه دارید. این روش برای انواع مواد غذایی که دارای شپشک هستند جواب می‌دهند. بعد از چند روز، برنج را در بیاورید و در بسته بندی جدیدی نگه داری کنید.

 

7. بردن برنج به کارخانه برنجکوبی

هم‌چنین اگر مسیرتان به شمال می‌خورد می‌توانید برنج خود را به یک کارخانه برده تا آن‌ها با استفاده از دستگاه بوجاری، برنج را الک کنند. با استفاده از این روش شپشک‌های برنج در دستگاه جدا شده و برنج شما پاک می‌شود.

 

سایر روش‌ها :
  1. عوض کردن گونی برنج پس از پاکسازی آن از وجود حشرات
  2. قرار دادن سنگ نمک، زنجبیل، سیر یا زرد چوبه در ظرف برنج به از بین بردن شپشک برنج کمک می‌کند.
  3. قراردادن مواد با بوی تند در کیسه برنج مانند فلفل قرمز خشک شده، میخک و …
  4. استفاده از چسب های مخصوص
  5. شستشوی برنج با آب داغ قبل از استفاده

 

این مطلب شاخه ای از حشرات برنج است.

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!