واردات ۱۵۰هزار تُن برنج تا اواخر تیرماه

واردات برنج تا اواخر تیرماه

واردات ۱۵۰هزار تُن برنج تا اواخر تیرماه

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: از ابتدای فروردین ماه تاکنون نزدیک ۱۵۰ هزارتن برنج خریداری و وارد شده که به نظر می‌رسد تا اواخر تیرماه نیز بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتن برنج دیگر تامین و وارد کشور شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نیاز سالانه کشور به برنج را بیش از ۳ میلیون تن دانست و افزود: سالانه نزدیک ۲ میلیون تن برنج از محل تولید داخلی و بین یک تا ۱.

 

خرید برنج ایرانی درجه یک فروشگاه سوچلا

واردات ۱۵۰هزار تُن برنج تا اواخر تیرماه

۵ میلیون تن از محل واردات تامین می‌شود و این امری اجتناب ناپذیر است در غیر اینصورت کسری بازار قابل جبران نیست.
وی افزود: سال گذشته ۸۵۰ هزارتن برنج از محل واردات تامین شد که ۵۰ درصد کاهش نسبت به سال ۹۸ داشته است که کاهش میزان واردات نیز می‌تواند در قیمت بازار برنج موثر باشد.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج تصریح کرد: با وجود این حجم کم از برنج وارداتی در ابتدای سال ۱۴۰۰ و کاهش واردات سال گذشته، ممکن است در صورت کسری، بازار نامتعادل شود.
کشاورز گفت: اکنون به دلیل نوسان نرخ ارز، واردکنندگان نیز توان پرداخت هزینه‌های جانبی انبارداری را ندارند، زیرا دیگر نمی‌توانند برای چهار ماه دوره ممنوعیت واردات، محصول برنج را خریداری و هزینه انبارداری آن را متقبل شوند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین تشدید خشکسالی و کم آبی به طور حتم در کاشت و برداشت برنج داخلی نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد بنابراین به نظر می‌رسد باید در بحث واردات و تامین کسری برنج کشور با دقت عمل کنیم تا بازار وضعیت متعادل خود را حفظ کند.   برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها دولت تدبیری بیاندیشد

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: امروز مسئولان باید برای ماه‌های آتی بازار برنج تصمیم گیری کنند تا کشور دچار کمبود و بحران نشود که این امر نیازمند کاهش مدت زمان ممنوعیت واردات برنج است.
وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر با حمایت دولت و ایجاد قانون ممنوعیت واردات در فصل برداشت محصول، برنج ایرانی قیمت خود را پیدا کرده و سهم بخشی از بازار را بدست آورده است، گفت: حتی اقشار متوسط جامعه که به دلیل مناسب بودن نرخ برنج خارجی از آن مصرف می‌کردند به دلیل هم‌ترازی قیمت برنج وارداتی و داخلی به سمت مصرف برنج داخلی رو آورده‌اند که این اقبال خوبی برای برنج تولید داخل است.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج تصریح کرد: به نظر می‌رسد برای جلوگیری از حذف برنج از سفره اقشار کم درآمد جامعه و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها نیاز است دولت تدبیری دراین خصوص بیاندیشد.
گفتنی است، طبق قانون هر ساله از ۳۱ تیرماه به مدت چهار ماه ممنوعیت واردات برنج اعمال می‌شود که در سال ۱۴۰۰ نیز اعمال می‌شود.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج که پیش از این اعلام کرد: ذخایر کنونی برنج کشور بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن است که ۲ تا ۳ ماه آینده تمام می‌شود و به دلیل تشدید خشکسالی‌ها بدون شک با کاهش تولید داخلی و همچنین محدودیت در واردات با کمبود شدید برنج در کشور روبرو خواهیم شد که امری نگران کننده است.
به تازگی گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرد: برخلاف برخی ادعاها، واردات و ترخیص برنج در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۸۲ هزار تن برنج به ارزش ۱۶۳ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد در وزن و ۳۴ درصد در ارزش رشد داشته است و ۱۲ هزار تن برنج اکنون در جریان ترخیص است و پس از انجام تشریفات گمرکی وارد بازار می‌شود.
در دو ماهه مشابه سال ۹۹ نیز حدود ۱۳۹ هزار تن برنج به ارزش ۱۲۲ میلیون دلار از گمرکات ترخیص شده بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!