هر یک کیلو برنج برای چند نفر کافی است ؟

هر یک کیلو برنج برای چند نفر کافی است ؟

هر کیلو برنج برای چند نفر است

هر یک کیلو برنج برای چند نفر کافی است ؟

حتما برای شما هم پیش آمده که ندانید برای تعداد مهمانی که دارید چند پیمانه برنج باید بپزید تا غذا کم نباشد و یا زیاد نیاید. و همین امر سبب می شود در میهمانی ها و یا مجالسی که نیاز به پخت حجم زیادی از برنج است تا دچار مشکل نشویم.

 

با یک کیلو برنج ایرانی برای چند نفر میتوانیم پلو درست کنیم ؟

 

به طور کلی هر پیمانه سرخالی برنج (پیمانه پلوپز) حدود ۱۵۰ گرم وزن دارد.با این حساب یک کیلو گرم برنج حدود هفت پیمانه  پلوپز است.با این حساب یک کیلو گرم برنج حدود هفت پیمانه  پلوپز است. اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن هیچ مساله جانبی برنج را پیمانه کنیم باید بگوییم چون هر پیمانه پلوپز برای یک نفر کافی است پس یک کیلوگرم برنج حدودا برای هفت الی هشت نفر پاسخگو است. اما این یک قانون کلی است و بستگی به شرایط بسیاری مانند نوع برنج، غذاهای همراه، اشتهای افراد و حتی منطقه آب و هوایی دارد و باید به تمامی این نکات توجه شود.

 

یک پیمانه پلوپز برای هر نفر

هر یک کیلو برنج هندی برای چند نفر کافیست ؟

 

اگر از برنج هندی استفاده می کنید باید دقت کنید که برنج هندی بیشتر قد می کشد و پس از پخت حجم آن افزایش می یابد، از این رو یک کیلوگرم برنج هندی برای حداقل ۱۰ نفر کافی است.

خرید انواع برنج ایرانی درجه یک

جدول میزان مصرف برنج برای هر نفر :

 

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ برنج برای 1 نفر یک پیمانه وزن برنج در هر پیمانهٔ ۲۰۰ میلی لیتری، ۱۶۰ گرم است.
۲ برنج برای 4 نفر 600 تا 800 گرم وزن برنج در هر پیمانهٔ ۲۰۰ میلی لیتری، ۱۶۰ گرم است.
۳ برنج برای 6 نفر 900 تا 1100 گرم وزن برنج در هر پیمانهٔ ۲۰۰ میلی لیتری، ۱۶۰ گرم است.
۴ برنج برای 10 نفر 1600 تا 1800 گرم وزن برنج در هر پیمانهٔ ۲۰۰ میلی لیتری، ۱۶۰ گرم است.
۵ برنج برای 50 نفر هشت تا ده کیلو وزن برنج در هر پیمانهٔ ۲۰۰ میلی لیتری، ۱۶۰ گرم است.

هر یک کیلو برنج برای چند نفر کافی است ؟

نکات تاثیر گذار در تغییر میزان مصرف برنج

 

  • نقش غذاهای همراه : اگر برنج به همراه یک نوع خورشت سرو شود پس برنج غذای اصلی محسوب می شود و باید همان یک پیمانه برای یک نفر را در نظر گرفت اما چنان چه در کنار این غذا، غذاهای دیگری نیز وجود دارد و یا اینکه چلو را می خواهید با کباب سرو کنید قضیه کمی فرق می کند. زیرا در اینصورت برنج به مقدار کمتری مصرف می شود. یک کیلوگرم برنج حتی شاید برای ده الی دوازده نفر نیز کافی باشد.
  • مصرف برنج در اروپا : این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است در اروپا و آسیا متفاوت است.! از آنجا که برنج در سبد غذایی مردم اروپا چندان پررنگ نیست، آنها برای هر نفر ۶۰ گرم برنج می پزند. این یعنی در اروپا یک کیلوگرم برنج برای ۱۵ تا ۱۸ نفر کافی است.
  • سن و سال : میزان خوراک یک نوجوان و یک شخص مسن یکسان نیست. برای هر نوجوان در حال رشد حدودا یک و نیم پیمانه پلوپز باید در نظر گرفت و برای افراد میانسال و مسن این مقدار می­ تواند حتی به نصف پیمانه کاهش بیابد. پس می توان گفت یک کیلوگرم برنج برای حدود پنج نوجوان کافی است!
  • جنسیت : معمولا اشتهای آقایان خیلی بیشتر از خانم ها است و خانم ها بدلیل اهمیت بیشتری که به تناسب اندام می دهند مصرف کمتری دارند.احتمالا شما شناخت کافی درخصوص مهمانانتان دارید. چنان چه با افرادی خوش اشتها سر و کار دارید که می دانید بشقاب های خود را لبالب پر می کنند. و یا امکان دارد چندین مرتبه بشقابشان پرو خالی شود ، هر یک کیلوگرم برنج را برای ۵ نفر بپزید.
  • وعده شام و ناهار : برای مهمانی ظهر می توانید برای هر 6 نفر 1 کیلو برنج ایرانی در نظر بگیرید. برای مهمانی شب بهتر است برای هر 8 نفر 1 کیلو برنج در نظر بگیرید.

نتیجه :

بنابراین میتوانیم برای هر نفر بین ۱۲۵ تا ۲۵۰ گرم برنج پخته شده در نظر بگیریم. بنابراین یک کیلوگرم برنج پخته شده ۴ تا ۸ نفر را سیر می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!