میزان خسارت و از بین بردن حلزون شالیزار برنج

میزان خسارت و از بین بردن حلزون شالیزار برنج

Snails

میزان خسارت و از بین بردن حلزون شالیزار برنج

آنها در دهه 1980 از آسیای جنوبی ، از آمریکای جنوبی به عنوان غذای بالقوه برای مردم وارد آسیا شدند ، اما متأسفانه به یکی از آفات اصلی برنج تبدیل شد.

مهمترین گونه ها از لحاظ پزشکی در انتقال بیماری های انگلی در زمان کشت اولیه برنج به نشاکاران، گونه های Lymnaea truncatula، Bulinus truncatus و کشاورزی Lymnaea stagnalis شناخته شدند.

در حاشیه مزارع برنج روی علف های هرز و مزارع کلزا گونه های Helicella candeharica، Caucasotachea lencoranea، Succinea putris، Parmacella ibera، Agriolimax agresteris مشاهده و جمع آوری گردید.

 

 

چرا و در کجا اتفاق می افتد

حلزون ها می توانند از طریق کانال های آبیاری ، مسیرهای طبیعی توزیع آب و در هنگام وقوع سیل گسترش پیدا کنند.

در صورت عدم وجود آب ، حلزون های سیب می توانند خود را در گل و لای مدفون کرده و تا شش ماه در خواب زمستانی به سر ببرند. هنگامی که آب دوباره به مزارع اعمال می شود ، ممکن است حلزون ها ظاهر شوند.

soochella.ir

چرا حلزون ها مهم هستند؟

چرا حلزون ها مهم هستند؟

حلزون سیب طلایی یکی از مشکلات عمده برنج محسوب می شود.

تغذیه در مراحل اولیه با ایجاد سوراخ های مدور و ممتد و بی رنگ روی پهنک برگ و نهایتا موجب قطع کامل آن می شود.

آنها به برنج دانه مرطوب مستقیم و برنج پیوندی تا 30 روزگی آسیب می رسانند. وقتی گیاه برنج به 30 تا 40 روز رسید ، به اندازه کافی ضخیم می شود که در برابر حلزون مقاومت کند.

 

میزان خسارت حلزون

حلزون های سیب طلایی گیاهان جوان و نوپای برنج را می خورند. آنها ساقه برنج را در قاعده بریده و کل گیاه را از بین می برند.

اگر هیچ اقدام کنترلی انجام نشود ، آنها می توانند 1 متر مربع از زمین را یک شبه از بین ببرند. این خسارت می تواند منجر به بیش از 50٪ افت عملکرد شود.

soochella.ir

نحوه شناسایی

برای تشخیص حلزون های سیب طلایی از حلزون های بومی ، رنگ و اندازه آن را بررسی کنید. حلزون های سیب طلایی دارای پوسته قهوه ای گل آلود و گوشت صورتی مایل به صورتی یا زرد نارنجی هستند. رنگ آنها در مقایسه با حلزونهای بومی بزرگتر و سبک تر است. تخمهای آن به رنگ صورتی روشن است.

خرید انواع برنج ایرانی درجه یک

نحوه مدیریت

 

 • زمان بحرانی برای مدیریت حلزون های سیب طلایی ، آماده سازی زمین و استقرار یا کاشت محصول است. به طور خاص ، 10 روز اول پس از پیوند (DAT) و در 21 روز اول پس از بذر مستقیم مرطوب.
 • پس از این ، محصول به طور کلی در برابر آسیب حلزون مقاوم است و حلزون ها در واقع با تغذیه از علف های هرز مفید هستند.
 • برای کنترل بهتر حلزون ، جوامع باید با هم همکاری کنند تا تعداد حلزون ها را در منطقه خود کاهش دهند.
 • در هنگام آماده سازی زمین و کاشت یا استقرار محصول ، کمپین های جمع آوری حلزون و تخم مرغ را درگیر کنید ، که شامل کل جامعه است.
 • در طی مراحل آسیب پذیر گیاه برنج (زیر 30 روز) تا آنجا که ممکن است مزارع را زهکشی کنید یا نهال های قدیمی 25 تا 30 روزه را از تختخواب های مخصوص کودکستان پیوند دهید.
 • آب را مدیریت کنید حلزون های سیب در حرکت در کمتر از 2 سانتی متر آب مشکل دارند. سطح آب را در مراحل آسیب پذیر گیاه برنج زیر 2 سانتی متر نگه دارید.
 • پس از آماده سازی نهایی زمین ، کانالهای کوچک یا کانتلیتی (به عنوان مثال ، عرض 15−25 سانتی متر و عمق 5 سانتی متر) بسازید. گونی حاوی یک جسم سنگین را در لبه های شالیزارهای برنج یا در فواصل 10-15 متر بکشید. کانالت زهکشی را تسهیل می کند و به عنوان نقاط کانونی حلزون ها عمل سهولت جمع آوری دستی یا کشتن را انجام می دهد.
 • از گیاهان سمی استفاده کنید گیاهان سمی ، مانند برگهای تنباکو ، گیاه گل مینا و برگ مرکبات را به صورت نوارهایی در سرتاسر مزارع یا در قوطی ها قرار دهید.
 • از ورود به زمینه جلوگیری کنید جریان آب خود را بشناسید. حلزون ها می توانند از کانال ها ، رودخانه ها و مخازن به مزارع حمله کنند.
 • در جایی که آب از مزرعه وارد و خارج می شود سدی قرار دهید. برای جلوگیری از ورود حلزون ، یک سیم یا صفحه بامبو یا کیسه مش بافته شده را روی ورودی و خروجی اصلی آب آبیاری قرار دهید.
 • نهال سالم و نیرومندی بکارید. نهال ها را در تختخواب های مخصوص مهد کودک ، یعنی کمتر از 100 گرم بذر در مترمربع پرورش دهید و پیوند را به تأخیر بیندازید (به عنوان مثال ، نهال های 30-30 روزه را پیوند دهید).

soochella.ir

کنترل بیولوژیکی

 

 1. شکارچیان طبیعی را تشویق کنید. مورچه های قرمز از تخم حلزون تغذیه می کنند در حالی که اردک ها (و گاهی اوقات موش ها) حلزون های جوان را می خورند.
 2. چندین گونه پرنده وحشی نیز برای تغذیه از حلزونهای سیب طلایی سازگار شده اند و می توان اردکهای اهلی را در حین آماده سازی نهایی زمین یا پس از استقرار محصول در زمانی که گیاهان به اندازه کافی بزرگ هستند (در 30 تا 35 DAT) در مزارع قرار داد.
 3. همچنین می توان حلزون ها را برداشت ، پخت و خورد و یا به عنوان خوراک دام فروخت. با این حال ، مراقبت بیشتر و پخت کامل حلزون ها مهم است ، زیرا حاملان شناخته شده کرم ریه موش هستند.

کنترل بیولوژیکی

کنترل شیمیایی

 

گاهی اوقات در صورت عدم موفقیت سایر اقدامات ممکن است به کنترل شیمیایی نیاز باشد. محصولات محلی را که سمیت کمی برای انسان و محیط دارند ، بررسی کنید. به دنبال میزان و زمان مصرف نرمال کود ، در حداکثر تأثیرات منفی بر حلزون های سیب ، کود را در 2 سانتی متر آب قرار دهید. محصولات را فقط به نقاط کم و کانتال بجای کل مناطق استفاده کنید. همیشه از کاربرد ایمن اطمینان حاصل کنید. در صورت استفاده ، نرم افزارهای کش کش باید بلافاصله پس از پیوند یا در مرحله استقرار نهال در برنج بذر مستقیم استفاده شوند. و فقط برای برنج های کمتر از 30 روزه است.

 

میزان خسارت و از بین بردن حلزون شالیزار برنج


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!