مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

مرکز تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

 

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت، که این مرکز درشهرستان آمل در زمینی به مساحت بیش از ۱۷۰ هزار مترمربع ساخته شده که ۴۴۰ واحد حجره با حدود ۵۰ هزار مترمربع با ظرفیت اولیه ۳۰۰هزار تن برنج، بسته بندی، سورتینگ، برند سازی وصادرات کیفی برنج ساخته شده است.

 

سید اسماعیل یزدان پناه افزود: برای ساخت فاز نخست این پایانه صادراتی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از محل سرمایه گذاری سهامداران این پایانه هزینه شده است.

وی، ساماندهی بازار فروش و عرضه برنج، برند سازی و اطمینان خاطر برای مصرف کننده جهت خرید برنج سالم و بدون ناخالصی و نیز جلوگیری از واردات برنج و ظرفیت برای صادرات این محصول از اهداف مهم ساخت مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادراتی برنج ایران در شهرستان آمل بیان کرد.

مدیرعامل با بیان اینکه با ساخت این مرکز فاصله بین کشاورز ومصرف کننده با حذف واسطه‌ها ودلال‌ها کوتاه می‌شود، ادامه داد، اواخر پارسال نیز ساخت نخستین سالن معاملات و بورس کالا‌های کشاورزی ازجمله برنج با حضور محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی دراین مرکز شروع شده که با تکمیل آن نقش مهمی در قیمت گذاری برنج خواهد داشت.

یزدان پناه اضافه کرد، که حدود ۶ هزار متر مربع نیز واحد‌های تجاری و خدماتی و سالن معاملات و پنجره واحد برای صادرات دراین مرکز ایجاد شده و در گام نخست درچندین محموله برنج از این مرکز صادرشده است.

وی، با بیان اینکه با ارزیابی، رایزنی وبرپایی نمایشگاه‌هایی که مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در بیرون از کشور داشته است، اضافه کرد، خوشبختانه به علت کیفیت ومشتریانی که برنج ایرانی از کشور‌های حاشیه خلیج فارس وکشور‌های اروپایی داشته، بازار‌های خوبی برای صادرات برنج مازندران فراهم شده است.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با بیان اینکه فاز دوم این مرکز نیز دراین پایانه درحال ساخت است، یادآورشد، با بهره برداری ازفاز دوم این پایانه سالانه برای حدود ۷۰۰ هزار تن برنج تولیدی مازندران ظرفیت نگهداری، خرید، فروش و صادرات ایجاد می‌شود.

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج


دکتر رضا حاجی پور منتخب مردم شریف شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران در جمع اعضا هیئت مدیره ومشاوران مرکز با بیان اینکه بخش کشاورزی موتور اصلی رشد و توسعه اقتصادی می باشد گفت:  کشورهای در حال توسعه برای گذر از بحران های عدم توسعه ، بایستی به سراغ بخش کشاورزی خود رفته و ضمن تلاش برای گسترش تولیدات کشاورزی در تفکر آن باشند که این بخش را با تکنولوژی های پیشرفته آمیخته سازند تا از این رهگذر، تولیدات خود را کارا نمایند .

وی ادامه داد : مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با پتانسیل و ظرفیت بالا و استفاده از  متخصصین مجرب می تواند پشتوانه خوبی برای بخش کشاورزی باشد.

وی اشاره کرد : این مرکز به علت ارتباطات گسترده ای که با سایر بخش های اقتصادی دارد میتواند با رشد خود زمینه تولید ثروت ، ایجاد بازار و ارز آوری و رشد صنعت را فراهم نماید .

منتخب مردم شهرستان آمل در مجلس گفت :  کشورهای در حال توسعه برای برون رفت از بحرانهای اقتصادی می بایست  کشاورزی را از ارکان اصلی توسعه اقتصادی به شمار آورند و به دلیل نقش به سزایی که این بخش در تامین غذا، رفاه جامعه،تولید ناخالص ملی و در نهایت رشد اقتصاد ملی ایفا میکند ، آن را سرلوحه برنامه های اقتصادی خود قرار دهند.

** واردات بی رویه برنج در کشور را موجب ایجاد بی انگیزه کردن کشاورزان

دکتر حاجی پور ،  واردات بی رویه برنج در کشور را موجب ایجاد بی انگیزه کردن کشاورزان دانست و ادامه داد: یکی از دغدغه های مهم کشاورزان این است که در زمانی که درحال کشت برنج هستند برنج خارجی در کشور توزیع می شود و این کمر کشاورزان را می شکند لذا خواسته ما این است که حداقل در این بازه زمانی برنج خارجی وارد کشور و توزیع نشود و مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران باتوجه به حضور فعال و داشتن کرسی در اتاق استان و ایران می تواند سهم بسزایی در انتقال مشکلات این بخش و نیز سیاست های تنظیم بازار ایفا نماید  .

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات مهم کشاورزان در مازندران، عدم توجه دولت به برنج کشت دوم و راتون است، مطرح کرد: راتون یک محصول با ارزش است، این محصول دارای مزیت های فراوانی است هم از نظر غذایی و هم از نظر اقتصادی، این زراعت یکی از راه های موثر در افزایش درآمد کشاورزان بوده و نوعی صرفه جویی در مصرف منابع و آب نیز به حساب می آید.

**دولت کشت دوم این محصول را مانند برنج کشت اول حمایت کند

وی با بیان اینکه خواسته برنج کاران این است که دولت کشت دوم این محصول را مانند برنج کشت اول حمایت کند، مطرح کرد: محصول برنج کشت اول بیمه می شود و همین موضوع موجب تشویق برنج کاران می شود، در شهری مانند آمل حدود ۲۸ هزار هکتار زیر کشت برنج می رود اگر بیمه کشت دوم صورت گیرد کشاورز دلگرم می شودو تقریبا همین مقدار  مجددا زیر کشت خواهد رفت و طبق فرمایشات مقام معطم رهبری جهش تولید را بهمراه خواهد داشت .

نماینده منتخب مردم آمل درمجلس با ارائه گزارشی از اجرای طرح پایلوت پرورش ماهی قزل در قفس در آمل گفت : در این طرح کشاورز شش ماه اول برنج می کارد و در شش ماه دوم ماهی پرورش می دهد که علاوه بر سود آوری، ضریب تبدیل پایین و تلفات کم و ارگانیک بودن محصول و استفاده از کود حاصله از پرورش ماهی موجب افزایش تولید برنج، حذف کامل کوده شیمیایی درکشت برنج را به همراه دارد.

**طرح خوشه های صنعتی صادرات و تنظیم بازار برنج را بهمراه دارد.

دکتر یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در این نشست با قدردانی از حضور دکتر حاجی پور منتخب مردم آمل درمجلس اظهار داشت: این مجموعه از لحاظ جغرافیایی بهترین نقطه استان مازندران بوده که جاده هراز به عنوان کریدور شمال به جنوب و نیز نزدیکی به بنادر و فرودگاه در شرق و غرب این مرکز، را به عنوان یک مرکز استراتژیک صادرات قرار داده است.

وی در ادامه افزود: در شعاع ۵۰ کیلومتری این مجموعه ۷۰ درصد تولیدات برنج که بالغ بر بیش از ۷۰۰ هزار تن میباشد تولید شده که نشان دهنده سطح دسترسی بالای این مجموعه است.

**برپائی نمایشگاه های دائمی ادوات کشاورزی درمرکز

دکتر یزدان پناه، مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران را موجب ارتقا جایگاه کشاورزان دانست و خاطرنشان کرد ؛ در این مجموعه در فاز های بعدی نمایشگاه های دائمی ادوات کشاورزی برپا خواهد شد که امیدواریم نیازهای کشاورزان منطقه را به تکنولوژی های نوین و تولید مکانیزه مرتفع نماید.

وی در ادامه تصریح کرد: در طرح خوشه های صنعتی، کارگاه های کوچک در کنار یکدیگر با ظرفیت ها و پتانسیل های متعدد قرار می گیرند تا به صادرات برنج و تنظیم بازار کمک نماید.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با بیان اینکه تولید به تنهایی نمی تواند بازار فروش را تضمین کند، ادامه داد و گفت: تولید فقط کاشت، داشت و برداشت نیست چرا که در صنعت، ساخت کارخانه صرفا برای تولید نخواهد بود بلکه تحقیق و توسعه، مکانیزسیون، بازرگانیCRM و مشتری مداری مکمل موثر در بازار خواهد بود که تنها تولید کننده با حرکت در این مسیر موفق خواهد شد.

**نبود یک سیستم بازرگانی مناسب تبعات سو برای کشاورزان را بهمراه دارد

دکتر یزدان پناه با بیان اینکه نبود یک سیستم بازرگانی مناسب تبعات سو برای کشاورزان را بهمراه دارد، خاطر نشان ساخت : در واسطه گری آفت وجود دارد اگر زمینه و بستر را آماده کنیم و ریل گذاری بازرگانی ایجاد شود، تخلفات به حداقل خواهد رسید، البته باید به این نکته توجه داشت که واسطه گری با تجارت و بازرگانی متفاوت است و باید این دو را از هم جدا نمود.

وی در پایان تاکید کرد: در کشورهای پیشرفته پردرآمد ترین حوزه شغلی، کشاورزی است که متاسفانه در کشور ما اینگونه نبوده و اگر قرار است به این مرحله برسیم باید هزینه های تولید را کاهش داده و بازار را به سمت قیمت های واقعی سوق دهیم.

در پایان جلسه دکتر حاجی  پور طی ارتباط تلفنی با دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی خواستار جلسه تخصصی اعضای هیت مدیره مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با وزیر شد و از ایشان دعوت نمودند تا طی بازدید از این مرکز نسبت به رفع موانع و مشکلات کشاورزان و دغدغه های آنان در این بخش عنایت ویژه نمایند تا مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران به جایگاه واقعی خود به عنوان اولین پایانه صادراتی برنج در سطح کشور دست یابد ونیز خواستار آن شدند برای دستیابی به بازار جهانی و تنظیم بازار داخلی نیاز است با دستور و حمایت های جناب وزیر نسبت به افتتاح دفاتر نمایندگی استانهای برنج خیز خصوصا استان گیلان و گلستان در مرکزبین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران اقدام شود.

دکتر حاجی پور با تشکر و قدر دانی از دکتر خاوازی به جهت دستو پیگیری برای ٣ درخواست ایشان که درجلسه مشترک مجمع منتخبین استان مازندران با ایشان مطرح نمودند ،  امکان گفتگوی مستقیم تلفنی مدیرعامل ، اعضای هیئت مدیره و مشاورین مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج را با آقای دکتر خاوازی ایجاد نموده تا مدیران این مرکز به طرح مشکلات و دغدغه های بخش تولید و تجارت برنج با وزیر محترم جهادکشاورزی پرداخته و خواستار حمایت دولت جهت کاهش هزینه های تولید در این بخش شده با تدبیر دولت محترم برنج به قیمت واقعی خود برسد.

 

ویدئو افتتاح مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

 

 

آدرس مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

خرید برنج ایرانی درجه یک فروشگاه سوچلا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!