خرمنکوبی

خرمنکوبی

خرمنکوبی

 

در عملیات خرمنکوبی استفاده از خرمنکوب های مناسب مانند خرمنکـوب هـای جریـان محوری و تنظیم درست آن هـا مـی توانـد باعـث کـاهش ضـایعات خرمنکـوبی گـردد. بـرای خرمنکوبی باید از خرمنکوب یا کمباین مخصوص شالی استفاده کرد.

خرمنکوبی برنج در کاهش ضایعات از اهمیت خاصی برخوردار است و عدم بکارگیری روش صحیح خرمنکوبی موجب افزایش تلفات کمی و کیفی محصول می گردد.

خرمنکوب ها

خرمنکوب‌ها از جمله ماشین‌های کشاورزی قدیمی است که در گذشته برای جدا کردن دانه‌های برنج ازساقه استفاده می‌شد و تا چند سال پیش هم در اکثر قسمت های شمال کشور مورد استفاده قرار می گرفت.

خرمنکوبی

خرمنکوب های سنتی

با ورود کمباین در سال‌های اخیر دیگر این دستگاه سنتی رو به فراموشی است. این وسیله صدای زیادی تولید می کند و در هنگام انجام کار کل منطقه پر از بقایای برنج می شود. این خرمنکوب‌ها به علت سنگینی بیش از حد توسط چند نفر و با کمک چوب حمل می شد. انتقال قدرت از تیلر یا تک موتور به خرمنکوب از طریق تسمه صورت می‌گیرد. برای خرمنکوبی هر محصول باید از توری مخصوصی که برای همان محصول در نظر گرفته شده است، استفاده کرد. به عبارت دیگر اندازه سوراخ‌های توری باید متناسب با محصولی باشد که کوبیده می‌شود. برای برنج، گندم و جو باید از توری‌های استانداردی که در بازار وجود دارد، استفاده کرد.

 

خرمنکوب مدرن

 

خرمنکوبی مدرن

 

ماشین برداشت محصولات دانه‌دار کشاورزی است نام آن برگرفته از واژهٔ انگلیسی combining به معنی ترکیبی است که در اصل به خاطر اینکه این ماشین سه کار را به صورت سلسله مراتبی انجام می‌دهد:

  1. درو کردن
  2. کوبیدن یا خرمن کوبیدن
  3. جداسازی دانه‌ها از ساقهٔ محصول

استفاده از کمباین یکی از موثرترین و بابهره‌ترین روش‌های برداشت محصول است که به کمک آن می‌توان حداقل کارگر و تسریع در برداشت را برای محصول داشت.

 

 

این مطلب بخشی از مدیریت شالی پس از برداشت برنج می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!