حشرات برنج

حشرات برنج

حشره برنج

 

یکی از انواع آفات‌ها که در محیط گرم و رطوبت می‌باشد شپشک برنج است مثلا اگر تخم آفتی داخل گونی برنج باشد و برنج را در محلی گرم و نسبتا مرطوب نگهداری کنید به احتمال زیاد پس از مدتی با باز کردن گونی، با حشرات ریزی مواجه خواهید شد

حشره برنج یا شپشک برنج ، شپشه برنج ( Sitophilus oryzae L ) و شپشه دندانه دار برنج ( Oryzaephilus surinamensis )، آفت های ریزی می باشند که به برخی محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم، غلات و … حمله می کنند و از این محصولات به عنوان غذای خود استفاده می کنند.

حشره برنج
  • انواع حشره های برنج

soochella.ir
  • مقابله با حشرات برنج

 

خرید انواع برنج ایرانی درجه یک

حشرات برنج

  • آیا شپشک برنج برای انسان ضرری دارد؟

 

از نظر پزشکی این حشرات بیماری‌ زا نبوده و کاملا برای انسان بی‌خطر هستند و تنها آسیب آن مربوط به برنج می‌شود؛ به طوری که اگر این حشرات برای مدت طولانی در برنج بمانند، سبب پودر شدن و از بین رفتن برنج می‌شوند.

 

  • آلودگی های ناشی از حشرات برنج

 

این نوع شپشک در میان دانه‌های برنج زندگی و از مغز آنها تغذیه می‌کند. شاید در ظرف برنج یا غلات دیگر، گرد غلات را دیده باشید. این گرد نتیجه کار شپشک برنج است! این جانوران کوچک این گرد یا دانه‌های نیم‌خورده را بعد از خوردن غذای‌شان به جا می‌گذارند.

 

  • شپشک برنج از کجا می‌آید؟

 

ممکن است در هر یک از مراحل کاشت، داشت تا برداشت و انبارکردن برنج، تخم این حشرات روی گیاه برنج قرار گیرد. حال اگر برنج را در شرایط مناسب برای رشد آن‌ها قرار دهیم، فعالیتشان آغاز شده و تکثیر می‌شوند و بعد از مدتی کیسه برنج پر از شپشک برنج می‌شود.

تولید مثل شپشک

  • نکات استفاده از قرص برنج در خانه

 

  1. بهتر است قرص برنج را در یک دستمال کاغذی قرار داده و سپس آن را در یک جعبه کبریت که از قبل چند سوراخ در آن ایجاد کرده‌اید قرار دهید
  2. بهتر است این کیسه را در بالکن و یا حیاط قرار دهید.
  3. هنگام کار با قرص برنج از دستکش و ماسک استفاده کنید و به هیچ وجه قرص برنج را استشمام نکنید.

  • روش جدا کردن شپشک برنج از برنج

برای جدا کردن شپشک از برنج ابتدا باید شپشک های برنج را بکشیم برای اینکار لازم است قرص برنج را داخل کیسه برنج بگذاریم و از ورود و خروج هوا جلو گیری کنیم تا 48 ساعت همه شپشک ها از بین برود برای جدا کردن شپشک به روش خانگی از الک استفاده کنیم و در تناژ بالا به بوجاری های شالیکوبی مراجعه کنید.

 

حشرات برنج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!