جایگاه غذایی برنج

جایگاه غذایی برنج

جایگاه غذایی برنج

مصرف برنج به دلیل اهمیت فراوانی که دارد و استقبالی که در بسیاری از کشورها از آن می شود یکی از مهمترین شاخص های رسیدگی به وضعیت تغذیه آن کشور است به عبارت دیگر، می توان غلاتی همچون برنج و گندم را کالا های استراتژیک در نظر گرفت که برای برنامه ریزی های مهم در حوزه تغذیه، سلامت و حتی در برخی موارد امنیتی جامعه، نیاز به آمار و ارقام درست و تجزیه و تحلیل صحیح آن ها غیر قابل انکار خواهد بود.

 

گیاه‌شناسی

برنج گیاهی است که دارای ارقام زودرس (طول دوره رشد ۱۳۰ تا ۱۴۵ روز)، متوسط رشد (۱۵۰ تا ۱۶۰ روز) و ارقام دیررس (۱۷۰ تا ۱۸۰ روز) می‌باشد.

در جهان بیش از ۱۲۰٫۰۰۰ گونه برنج وجود دارد. اتحادیه اروپا و سازمان‌های گمرک کشورهای عضو برای ارزیابی و دریافت عوارض وارداتی بین ۵۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ (آلمان) گونه برنج را طبقه‌بندی و تفکیک کرده‌اند.

 

تولید و مصرف برنج

در سال ۲۰۱۶ تولید جهانی برنج برابر ۷۴۱ میلیون تن بوده‌است که ۵۰٪ از این میزان متعلق به چین و هند می‌باشد.سایر تولیدکنندگان اصلی اندونزی، بنگلادش و ویتنام می‌باشند.

سرانه مصرف برنج در اروپا به نسبت مقدار خیلی خیلی کمتری در مقایسه با سرانه مصرف در آسیا بوده و حتی سرانه مصرفی جهانی نیز به مراتب از سرانه مصرف آسیا و کشور هایی همچون ایران بالاتر است.

به طور کلی میزان برنج مصرفی استاندارد یک شخص حدود ۱۰۰ گرم در روز و چیزی حدود ۳۵ تا ۳۶ کیلوگرم در سال است.

در میان کشور های آسیایی و غیر آسیایی نیز سرزمین های کانادا و استرالیا با مصرف سرانه حدود ۱۰ کیلوگرم در سال، جزو کم مصرف ترین کشور های در حوزه برنج و کشورهایی از جمله تایلند، چین و هند با سرانه مصرف حدود ۷۰ کیلوگرم جزو پر مصرف ترین کشور ها هستند.

جایگاه غذایی برنج

برنج خواص درمانی و فوایدی برای سلامت بدن دارد پس برنجی را که پای ثابت سفره های ایرانی است که معمولا حذف کردن آن هم کار دشواریست بهتر است روش طبخ برنج را عوض کنید تا هم از مزایای برنج بهره مند شوید و هم چاق نشوید ، در کشورهای اروپایی و ایالت متحده نیز هر چند کمتر برنج مصرف می شود اما باز هم بخش عمده ای از رژیم روزانه را تشکیل می دهد.

نکته :

  • هر یک فنجان برنج پخته شامل ۲۴۰ کالری است که میزان زیادی نشاسته هم دارد.
  • شما می توانید با اضافه کردن یک قاشق چایخوری روغن نارگیل  در آب جوش برای نصف پیمانه برنج خشک میزان کالری آن را کاهش دهید.
  • غلات به دو گروه تصفیه شده و تصفیه نشده یا غلات کامل تقسیم می شوند که برنج سفید جزو غلات تصفیه شده است.

جایگاه غذایی برنج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!