برنج چاق کننده تر است یا نان ؟

برای لاغری نان بخوریم یا برنج ؟

 

وقتی صحبت از رژیم می شود معمولا اولین چیزی که به سراغ آن می روید برنج است که قطع یا کم می کنید و نان را جایگزین آن می کنید و می خورید ، اما واقعا کدام یک از این دو کمتر چاقتان می کند ! برنج چاق کننده تر است یا نان ؟ بیایید این موضوع را یکبار برای همیشه روشن کنیم.

کالری برنج بیشتر است یا نان ؟

 

براساس جدول ترکیبات مواد غذایی، 100 گرم نان 265 کالری معمولی که از نانوایی تهیه می‌شود، نسبت به 100 گرم برنج پخته‌ بدون روغن 130 کالری ، کالری بیشتری دارد. اگر میزان کالری غذاهای مصرفی از هر غذایی حتی غذاهای کم‌کالری، بیشتر از میزان کالری مورد نیاز بدن باشد، کالری اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود و باعث چاقی و اضافه وزن خواهد شد.

 

چرا در میان گروه نان و غلات, برنج چاق‌کننده‌تر است؟

 

متاسفانه ما ایرانی‌ها برنج را با مقدار زیادی روغن می‌پزیم و علاقه زیادی به ته‌دیگ‌های چرب داریم ، چاقی نتیجه مجموعه کالری‌های دریافتی از مصرف انواع مواد غذایی و آشامیدنی است. حتی برخی افراد از راه نوشیدن مرتب آشامیدنی‌های نامناسب و پرقند، کالری زیادی دریافت می‌کنند و به‌تدریج چاق می‌شوند، بنابراین نمی‌توان یک ماده غذایی را به تنهایی نام برد و گفت این ماده چاق‌کننده است و اگر مصرف نشود، فرد چاق نمی‌شود یا از وزنش کاسته خواهد شد.

قدرت سیر کنندگی برنج بیشتر است یا نان ؟

soochella.ir

هم نان و هم برنج جزو مواد دارای نشاسته هستند.اما برنج یک محصولا کاملا خالص است که با مواد دیگری ترکیب نشده. بدون چربی و بدون کلسترول و بدون هیچ نمکی است اما نان شامل چربی و نمک بسیار زیاد و جوش شیرین است .

 

قدرت سیرکنندگی نان بیشتر است یا برنج ؟

 

این مورد درباره ی نان لواش صدق نمیکند که 5 برش از آن معادل یک کاسه ی کوچک برنج کالری دارد اما حتی نصف آن هم نمیتواند شما را سیر کند. زمانی که برنج را حذف میکنید مجبور می شوید که دو برابر و یا حتی بیشتر از آننان مصرف کنید و یا اینکه نان کم میخورید اما در عوض غذای اصلی را بیشتر میخورید تا شمارا سیر نگهدارد.

 

نکات مهم در مصرف برنج یا نان :

 

  1. بعضی ها تصور میکنند که با ابکش کردن برنج نشاسته و کالری برنج گرفته میشود اما این تصور صحیح نیست.
  2. زمانی که برنج جوشیده میشود و آب آن را دور میریزید بیشتر ویتامین های آن را همراه آب دور میریزید.
  3. وجود مقدار کمی هم از برنج در رژیم غذایی از کمبود ویتامین ب جلوگیری میکند.
  4. یکی دیگر از خاصیت های برنج این است که سریع باعث سیری میشود و مدت زمان طولانی تری شمارا سیر نگه میدارد و شما در طول روز کمتر احساس ضعف میکنید.
  5. از نان های سبوس دار که دارای فیبر و ویتامین زیادی هستند استفاده کنید، این نان ها شما را مدت زمان بیشتری سیر نگه میدارند. نان های سفید چاق کننده تر هستند.
  6. غذا را آرام و شمرده بخورید، این کار باعث میشود به اندازه ی کافی غذا بخورید و باقی غذا در بدن تبدیل به چربی نشود.

 


برنج چاق کننده تر است یا نان ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!