برنج هندی چگونه کشت می شود ؟

برنج هندی چگونه کشت می شود ؟

نحوه کشت برنج هندی

 

برنج هندی چگونه کشت می شود ؟

آشنایی با روش های کشت برنج هندی و شرایط و روش های آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا که این محصول طی سال های اخیر به خوبی توانسته جای خود را در بازار ایران باز کند. برنج مهم ترین محصول کشاورزی در هند است و بیش از یک چهارم کل زمین های کشت شده را به خود اختصاص داده است. برنج هندی غذای اصلی نیمی از مردم این کشور را تامین کرده و به دیگر نقاط جهان نیز صادر می شود. در دنیا بیش از ۱۲ هزار گونه برنج شناسایی شده که ۴ هزار گونه آن به تنهایی در هندوستان کشت می شود.

 

شرایط مناسب برای کشت برنج هندی
 

شرایط لازم و مراحل کشت برنج هندی باید به خوبی فراهم شود تا بتوان یک محصول ایده آل برداشت نمود. کشت برنج هندی غالبا در مناطقی صورت می گیرد که سالانه بالغ بر ۲۰۰ سانتی متر بارندگی دارند. شاخص بارندگی سالانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سانتی متر هنوز هم یکی از فاکتورهای مهم برای کشت برنج در هندوستان می باشد. البته در مناطقی که کمتر از ۱۰۰ سانتی متر در سال بارندگی دارند نیز برنج کشت می شود.

کشت برنج هندی در مناطقی همچون پنجاب، هریانا و یوپی غربی که کمتر از ۱۰۰ سانتی متر بارندگی سالانه دارند به صورت آبیاری انجام می شود. در واقع حدود ۴۰ درصد از محصولات برنج هندی با استفاده از روش آبیاری و بدون اتکای کامل به آب باران پرورش می یابند. این رقم قابل توجهی است و اهمیت کشت برنج هندی را حتی در مناطق کم باران نشان می دهد.

soochella.ir

با این حال آنچه در کشت برنج با استفاده از آب باران حائز اهمیت است توزیع بارندگی در ماه های سال است و نه میزان بارندگی سالانه. برای یک کشت ایده آل هیچ ماهی از سال نباید کمتر از ۱۲ سانتی متر بارندگی داشته باشد. رفته رفته هر چه که زمان برداشت برنج هندی نزدیکتر می شود میزان بارندگی کمتری می طلبد.

مزارع کشت برنج باید در مراحل اولیه در آبی با ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر غرق شوند. بنابراین باید دیواره ای نرم و نازکی از گل داشته باشند تا بتواند آب را نگه دارد. با توجه به این شرایط می توان گفت بهترین زمین ها برای کشت برنج دشت و مناطق مسطح می باشد. هندی ها به برنجی که در مناطق مسطح کشت می شود برنج خیس یا برنج دشتی می گویند.

کشت برنج در هند در مناطق مرتفع این کشور نیز انجام می شود. برای این منظور آنها کوهپایه ها و تپه ها را به شکل تراس مسطح کرده و سپس برنج را می کارند. تامین آب در تراس ها به اندازه دشت نیست به همین علت به برنجی که در مناطق مرتفع کاشته می شود برنج خشک یا برنج تراس می گویند.

خرید انواع برنج ایرانی درجه یک

خاک و نیروی کار مناسب برای کشت برنج هندی 

 

کشت برنج هندی در زمین هایی که خاکشان شامل گل و لای، شن یا ماسه است انجام می شود و این برنج می تواند خاک های اسیدی یا قلیایی را تحمل کند. با این حال زمین های حاصلخیز گلی و ماسه ای که به راحتی گل آلود شده و ترک هایی به هنگام خشک شدن در آنها ایجاد می شود برای کاشت برنج هندی ایده آل هستند. نیاز به چنین خاکی باعث می شود کشت برنج در دره های رودخانه ای، دلتاها، دشت های سیلابی و دشت های ساحلی یک محصول غالب باشد.

کشت برنج در هند فرهنگ خاص خود را دارد و چندان میانه ای با مکانیزاسیون ندارد. تقریبا تمامی مراحل اعم از آماده سازی بذر، نشاکاری، انتقال نشا به مزرعه اصلی و… توسط نیروی انسانی انجام می گیرد. از این رو این محصول بیشتر در مناطقی کشت می شود که تراکم جمعیتی بالایی دارند و نیروی کار زیاد و ارزان در دسترس می باشد.

برنج تایلندی، میزبانی از سرزمین دور!!! -همه چیز درباره آن .... Bio Hotel

آشنایی با روش های کشت برنج هندی  

 

برای کاشت برنج هندی در مناطق مختلف روش های گوناگونی وجود دارد. این روش ها بسته به شرایط آب و هوایی و نوع خاک تغییر می کنند. متدهای کشت برنج هندی عبارتند از :

متد پخش: در این روش بذرها با دست پخش می شوند. این روش در مناطقی کاربرد دارد که از نظر آب و خاک نسبتاً خشک و کم بارور هستند و نیروی زیادی برای کار در مزارع ندارند. این ساده ترین روش است که نیاز به حداقل ورودی دارد اما بازده آن نیز حداقل است.

متد حفاری: در این روش از کشت برنج هندی شخم زدن زمین و کاشت بذر توسط دو نفر انجام می شود. این روش بیشتر در شبه جزیره هندوستان مورد استفاده قرار می گیرد. این روش نیز به نیروی کار چندانی احتیاج ندارد.

متد نشاکاری: یکی از وش های دیگر کشت برنج در هند استفاده از نشا است. این روش بیشتر در مناطق پر باران با خاک حاصلخیز استفاده می شود و مشابه فرآیندی است که برنج کاران شمال ایران انجام می دهند.

در این روش ابتدا بذرها در آب خیسانده شده و جوانه بزنند و نشا به دست بیاید. سپس این نشاها به قسمت خاصی از مزرعه که قبلا آماده شده منتقل می شوند. در این مرحله باید نشاها در آب غرق شوند. بعد از گذشت ۴ تا ۵ هفته این نشاها در مزرعه کاشته می شوند. تمامی این کارها با دست انجام شده و روشی دشوار به شمار می رود.

متد ژاپنی: یکی از متدهایی که برای کشت برنج هندی در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد متد ژاپنی است. این روش در مناطقی که محصول اصلی آنها برنج می باشد امتحان شده و موفقیت آمیز بوده است. در این روش که شامل استفاده از بذرهای با کیفیت و پرمحصول است، کاشت بذر در بستری پرورش یافته و انتقال نشاها به صورت ردیفی می باشد. استفاده از این روش موجب می گردد شناسایی علف های هرز و کوددهی به برنج ها راحت تر انجام گیرد. همچنین متد ژاپنی نیازمند دوز سنگین کوددهی می باشد به طوری که بازدهی بسیار بالایی برای مزارع ایجاد شود.

در نهایت اینکه بد نیست بدانید که کشت برنج هندی در مناطق گرم و مرطوب جنوب و شرق این کشور در تمامی طول سال انجام می گیرد و برداشت دو تا سه محصول در سال دور از انتظار نیست.

 

برنج تایلندی | کشت و صادرات برنج در تایلند - شرکت بازرگانی فیروزه

زمان کاشت و برداشت برنج

برنج هندی چگونه کشت می شود ؟

در هند، برنج تحت شرایط بسیار متنوع ارتفاع و آب و هوا رشد می کند. بنابراین، زمان کاشت و برداشت برنج در مناطق مختلف کشور بسته به درجه حرارت، بارندگی، نوع خاک، دسترسی به آب و سایر شرایط آب و هوایی متفاوت است. در مناطق شرقی و جنوبی هند تقریبا در تمامی طول سال شرایط آب و هوایی برای کاشت برنج مناسب است از این رو کاشت و برداشت برنج در ایالت­های جنوبی و شرقی هند سه مرتبه در سال صورت می­ گیرد.

در مناطق شمالی و غربی که بارندگی بالا و زمستان­های سردی دارد برنج تنها یک بار در سال کاشته می­ شود. زمان کاشت و برداشت برنج در این ایالت­ها از ماه می (۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد) تا ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۱۰ آذر) می­ باشد. این نوع برنج در ماه می کاشته می­شود و ماه نوامبر زمان برداشت آن است.

در هند برنج ­ها بسته به فصل برداشتی که دارند به سه دسته­ ی برنج پاییزه، برنج تابستانه و برنج زمستانی تقسیم می­ شوند. برنج پاییزه تحت عنوان pre-kharif در هند شناخته می­ شود. زمان کاشت برنج پاییزه از ماه می تا نوامبر می­باشد. (اواسط اردیبهشت تا اواسط مرداد).

این تفاوت زمانی در کاشت برنج به دلیل تفاوت­هایی است که در آب و هوا و میزان بارندگی مناطق مختلف وجود دارد و این زمان از منطقه­ای به منطقه­ ی دیگر متفاوت است. اما تمامی این برنج ­ها بین ماه­ های سپتامبر تا اکتبر برداشت می­ شوند. (اواسط شهریور تا اواسط آبان)

soochella.ir

طبیعتا هر برنجی که دیرتر کاشته شده است دیرتر نیز برداشت می­ شود. برنج پاییزه دارای زمان کاشت و برداشت کوتاهی است و اغلب این دوره بین ۹۰ تا ۱۱۰ روز طول می­ کشد. حدود ۷ درصد از برنج­های هندی در اواسط بهار کاشته و در اوایل یا اواسط پاییز برداشت می­شوند.

بخش عمده­ ی برنج کاشته شده در هند برنج خاریف (Kharif) است. برنج خاریف در واقع همان برنج زمستانه است. یعنی برنجی که فصل برداشت آن در زمستان است. زمان کاشت برنج و برداشت آن زمستان با توجه به مناطقی که کاشت می­ شود به این صورت است که؛ برنج از ماه ژوئن تا جولای (اواسط خرداد ماه تا اواسط مرداد ماه) مراحل کاشت را طی می­ کند و زمان برداشت آن بین ماه­ های نوامبر تا دسامبر (اواسط آبان تا اواسط دی) می­ باشد. تقریبا ۸۴ درصد برنج هندی کاشته شده از نوع زمستانه می­ باشد.

soochella.ir

آخرین نوع برنج هندی برنج تابستانه یا رابی (Rabi) می­ باشد. زمان کاشت و برداشت برنج تابستانه به گونه­ ای تنظیم می­ شود که فصل برداشت آن مقارن با تابستان می­ شود. زمان کاشت این نوع برنج از ماه نوامبر تا فوریه (اواسط آبان تا اواسط اسفند) و زمان برداشت از ماه مارس تا ماه ژوئن می­ باشد (از اواسط اسفند تا اواسط تیر). طبیعتا برنجی که در آبان کاشت شده است در اسفند می تواند برداشت شود. معمولا گونه­ هایی از برنج به عنوان تابستانه کاشته می­ شوند که رشد سریعی دارند.

soochella.ir

ممکن است با مطالعه­ ی این تاریخ ها به این فکر کنید که این تاریخ­ها با فصل­های تقویمی ما هماهنگی ندارد . باید این نکته را بدانید که تقویم کشاورزی با تقویم روزمره­ ی ما متفاوت است و در کشاورزی شروع و پایان فصل­ها تفاوت دارد. به عنوان مثال شهریور ماه در کشاورزی شروع پاییز است در حالی که همه این ماه را به عنوان یکی از ماه­های تابستان می­شناسند.

در مناطق شمالی به جز ایالت جامو و کشمیر که برنج زمستانه کشت می­ شود سایر مناطق برنج پاییزه کشت می­ کنند. در غرب هند نیز همانطور که گفتیم با توجه به شرایط آب و هوایی فقط برنج زمستانه کشت می­ شود. اما در شرق، شمال شرق و جنوب هند هر سه نوع برنج کشت می­ شود و سالی سه مرتبه محصول برنج را برداشت می­ کنند.

 

برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟برنج هندی چگونه کشت می شود ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!