تاریخچه برنج هاشمی

تاریخچه برنج هاشمی

برنج هاشمی چیست ؟

نام هاشمی به واسطه کشاورزی که این نوع برنج را خوشه خوشه جمع آوری کرده است و به تولید انبوه رسانیده بر روی این برنج گذاشته شده است. برنج هاشمی ،از بهترین و برترین برنج های خوب و خوش پخت ایرانی است . علت نام گذاری برنج هاشمی به  نام هاشمی ، این است که کشاورزی که آن را پیدا کرد، یوسف هاشمی نام داشت. یوسف هاشمی ، در سال ۱۳۶۴ این برنج را کشف کرد و در اوایل سال های ۱۳۷۰ به تولید انبوه رسانید.

او چهار سال از این خوشه ها به عنوان تخم جدا و نگهداری  می کرد. زمانی که  صاحب شالیکوبی متوجه شد که این فرد رقمی را به کارخانه می آورد که با بقیه برنج ها متفاوت است و مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته، اسم هاشمی بر آن نهاد

یک خوشه برنج آن تبدیل به میلیون ها خوشه برنج شد. این خوشه برنج که هاشمی نام دارد .در نیمی از شالیزارهای کشور کشت می شود

ویژگی های منحصر به فرد هاشمی

  • نام برنج طارم هاشمی به واسطه کشاورزی که این نوع برنج را توسعه داده بر روی این برنج گذاشته شده. طول خام دانه در هاشمی ۷/۶ میلی متر و طول دانه بعد از پخت به ۱۳/۱ میلی متر هم می رسد و دارای درصد آمیلوز ۲۰/۱ می باشد.
  • علت بازار پسندی و محبوبیت بالای این محصول را می توان ماندگاری بالای این محصول عنوان کرد به طوری که تا ساعت ها بعد از پخت نرمی و طعم خوب خود را حفظ می کند.
  • کیفیت بالا در پخت، عطر و طعم مطبوع و ماندگاری بالا مواردی می باشند که باعث می شوند قیمت طارم هاشمی نسبت به برنج های دیگر بالاتر باشد.
  • دارای شکل دانه بلند و قلمی و رنگ سفید متمایل به کرم است.

www.soochella.ir

مقاوم بودن برنج هاشمی در برابر آفت های برنج

برنج هاشمی  از آن گونه برنج های  ایرانی است که در برابر آفت های برنج ، مقاوم است. مثلا برنج حسن سرایی ( که جزو برنج های منقرض شده به حساب می آید ) از برنج هایی بود که برای کاشت آن، مقدار زیادی سم باید در واحد هکتار استفاده می شد. در حالی که برنج هاشمی ، به دلیل باریک بودن ساقه ، خود مانع حضور کرم ساقه خوار درون خود می شود. همین دلیلی است که کشاورز ، سم کمتری را برای دفع آفت استفاده نماید.

 

برنج هاشمی بر چند دسته تقسیم می شود؟

برنج هاشمی دو نوع کلی دارد :

  1. برنج هاشمی سرد : مزایای بسیار بیشتر نسبت به برنج گرم ، ماندگاری طولانی به دلیل عدم استفاده از کود شیمیایی  و دیرتر رسیدن برنج نسبت به برنج گرم در حدود یک هفته که این امر ربطی به طبع این برنج از منظر گرمی و سردی آن ندارد
  2. برنج هاشمی گرم : فرایند رسیدن برنج کمتر است ، برنجی با عطروطعم ویژه با قیمت تمام‌شده بیشتر و بدون بهره‌گیری از کودهای شیمیائی همچنین ارزش غذایی بسیار بالایی را این برنج برای شما فراهم کرده است.

 

نکته :

به گفته خود یوسف هاشمی ، کاشف برنج هاشمی ، نوع سرد برنج هاشمی بهتر  از نوع گرم آن می باشد.

www.soochella.ir

کاشت برنج هاشمی در جاهای مختلف شمال ایران

این کشاورز نمونه این برنج را در اختیار دیگر کشاورزان قرار داده ، با این حال ، خوب بودن برنج هاشمی سبب شد که این برنج به غیر از استان گیلان ، به دیگر مناطق برنج خیز شمال کشور نیز سرایت کند. مهم ترین استان دیگر، استان مازندران است که برنج هاشمی ، در سطح وسیعی از زمین  های آن کاشته می شود. برنج هاشمی ، اکنون در استان گلستان نیز کاشته و برداشت می شود. گرگان ، مرکز استان گلستان است.

جالب است بدانید این برنج که دولت در بوجود آمدن آن دخالتی نداشته حتی ثبت هم نشده است.

اکنون در بیش از 100 هزار هکتار از زمین های گیلان و مازندران و بخشی از گلستان این برنج کشت می شود. و به دلیل ویژگی هایی که دارد مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است.

تاریخچه برنج هاشمی

تاریخچه برنج هاشمی

www.soochella.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!