برنج صدری چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

برنج صدری چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

برنج صدری

 

برنج صدری چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ از خانوده طارم میباشد از بهترین و مرغوبترین ارقام کیفی برنج بومی یا محلی کشور بوده در شالیزارهای استان های شمال کشور مانند استان گیلان، مازندران کشت می شود.

 

تاریخچه برنج صدری

 

به روایتی در زمان ناصرالدین شاه , میرزا آقا خان نوری که صدارت را بر عهده داشت عده ای را به کشور های آسیا شرقی فرستاد و تخم چغندر و برنج را به شمال کشور ایران آوردند به روایتی این برنج از هندوستان آورده شده بود و به برنج صدراعظمی موسوم گردید اکنون پس از سالها و بر اثر کثرت استفاده نام آن از برنج صدراعظمی به برنج صدری تغییر یافته است.

 

ویژگی های ظاهری

 

دارای خاصیت طویل شدن دانه برنج پس از پخت و انبساط حجم با GT متوسط و عامل عطری بودن آن در اثر وجود عامل شیمیایی دو استیل یک پرولین است

دانه بلند و باریک هستند جنس دانه گچی و تقریبا سفت و سخت می باشد رنگ دانه آن سفید مایل به کرم می باشد و طول دانه خام برنج صدری ۸.۷ میلی متر، طول دانه پخته آن ۱۱.۷ میلی متر است.

ویژگی های برنج صدری

برنج صدری چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

ویژگی های کیفیتی برنج صدری

 

از برنج های ممتاز عطری درجه یک است

این نوع برنج با مقدار پروتئین 8 درصد حاوی مقدار پروتئین بالایی میباشد دارای خاصیت طویل شدن دانه برنج پس از پخت و انبساط حجم با GT متوسط و عامل عطری بودن آن در اثر وجود عامل شیمیایی دو استیل یک پرولین است

با مالیدن برنج سوچلا میان دو کف دست ، چرب بودن را میتوانید به راحتی احساس کنید.

برنج صدری بسیار سبک و خوش حضم است و بعد از میل کردن به هیچ عنوان احساس سنگینی نخواهید داشت به دلیل داشتن مقدار مناسب آمیلوز خوش خوراک می باشند این برنج بعد از پخت تا چند ساعت نرم می مانند که از ویژگی های بارز این برنج است.

soochella.ir

کشت برنج صدری

 

برنج صدری در شرایط مناسب برنج سفید ۲۴۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد. دوره رشد و نمو آن ۱۳۰ روز بوده و در مقابل ورس مقاوم و ریزش دانه ندارد.

برنج صدری به ۳  دسته دم سیاه، دم زرد و دم قرمز تقسیم میشود که در حال حاضر نوع دم زرد و دم قرمز آن به دلیل بهره برداری پایین نسبت به نوع دم سیاه کم تر کشت میشود.

 


خرید برنج ایرانی درجه یک فروشگاه سوچلا

برنج صدری چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!