برنج سورت شده چیست ؟

برنج سورت شده چیست ؟

سورت برنج

 

برنج سورت شده چیست؟ برنج سورت شده همان برنج پاک کرده است. دستگاه سورت این کار را به صورت هوشمند و با دقت بالا و سرعت بالا انجام می دهد. این دستگاه در دهه اخیر وارد کشور شده است و در گذشته این کار به صورت دستی توسط مصرف کنندگان برنج صورت می گرفته.

 

سورتینگ برنج چیست ؟

 

قبل از بسته بندی، برنج از طریق مرتبساز رنگی یا سورتینگ برای حذف دانه های رنگ شده سورت می شود و از این رو محصول نهایی تولید می کند که همه ی دانه ها یکنواخت و بدون رنگ هستند. مرتب سازی رنگ یک فرایند کنترل کامپیوتری است که در آن از تکنولوژی CCD برای بازرسی نوری با وضوح بالا از هر دانه استفاده می کند. این فرایند باعث می شود که دانه های زرد رنگ و یا قرمز رنگ از دانه های سالم حذف شوند.

خروجی سورتینگ برنج

 

دستگاه سورتینگ برنج چگونه عمل می کند ؟

 

دستگاه سورت برنج، سورتینگ برنج یا مرتبساز برنج فرایندی کنترل کامپیوتری است که در آن از تکنولوژی CCD برای بازرسی نوری با وضوح بالا از هر دانه استفاده می شود. این فرایند باعث می شود که دانه های زرد رنگ و یا قرمز رنگ از دانه های سالم حذف شوند.

نحوه سورت شدن برنج ایرانی

برنج سورت شده چیست ؟

برنج قبل از اینکه وارد دستگاه سورتینگ شود با دستگاه دیگری به نام دستگاه بوجاری الک زده می شود بطوری که خروجی دستگاه بوجاری به دستگاه سورت متصل است. مکانیزم کاری دستگاه سورتینگ بدین گونه است که برنج های خالص شده از نظر شکستگی وارد دستگاه سورت شده سپس بر به وسیله بالابر درون مخزن شیشه ای ریخته می شود. برنج داخله محفظه شیشه ای به صورت خطی بر روی یک صفحه مخصوص که دارای کانال های ریز می باشد قرار می گیرد. سپس اشعه لیزر بر روی این صفحه که برنج درحال حرکت هست تابیده میشود. ناخالصی برنج توسط لیزر تشخیص داده می شود. پس از تشخیص ناخالصی توسط پمپ باد از برنج خالص جدا می شود. پس از اینکه برنج به صورت کامل پاک سازی شد توسط دستگاه بالابر به داخل مخزن بسته بندی ریخته می شود.

soochella.ir

سورت چه نوع ضایعاتی را از برنج جدا می کند ؟

 

سورت دانه های رنگی, سنگ, پوسته شالی و هر ناخالصی دیگری که همراه برنج باشد و همرنگ آن نباشد را جدا می کنند. در زیر میتوانید عکس برخی از ضایعات جداشده از برنج را مشاهده کنید.

همچنین با سورت برنج نتایج عالی در بهبود ایمنی مواد غذایی با حذف مواد خارجی مانند شیشه، پلاستیک و سایر مواد ناخواسته به دست می آید.

 

ضایعات برنج بعد از سورت

برنج سوچلا

تاریخچه ورود دستگاه سورتینگ به ایران و ویژگی های این دستگاه :

 

این دستگاه از سال ۱۳۹۳ از چین وارد استان گیلان و مازندران شده است.

دستگاه های سورتینگ بسته به عملکرد خود به انواع ۵، ۷ و ۸ کاناله تقسیم می شوند. خروجی دستگاه ۷ کاناله از دو نوع ۳ و ۵ کاناله بیشتر است.

دستگاه سورتینگ قادر به پاکسازی ۲۰ تن برنج در ساعت را دارد. همچنین این دستگاه را می توان برای مرتب سازی انواع مختلف برنج برنامه ریزی کرد.

خرید برنج ایرانی درجه یک فروشگاه سوچلا

برنج سورت شده چیست ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!