برداشت دستی برنج بهتر است یا با کمباین؟

تفاوت برداشت دستی برنج و برداشت با کمباین

برداشت دستی برنج بهتر است یا با کمباین؟

در این مقالعه به تفاوت برداشت دستی برنج و برداشت برنج با کمباین می پردازیم. شاید شما هم در فصل برداشت برنج، دیده باشید که برخی کشاورزان، برداشت برنج را با دست و با کارگر انجام می دهند و برخی دیگر ، با کمباین های بزرگ و کوچک ؛ در این حالت ، ممکن است برای شما این پرسش پیش آمده  باشد که تفاوت و فرق اصلی برداشت دستی با برداشت با کمباین چیست ؟ این ها با هم چه فرقی دارند و کدام یک بهتر است؟

 

کدام برداشت برنج ، راحت تر است؟


برداشت برنج با کمباین، خیلی راحت تر و کم ریسک تر از برداشت دستی است؛ چرا که برداشت دستی، دارای دردسرهایی زیادیست که کشاورز را به سطوح درمی آورد.

کمباین طی چند ساعت مزرعه را درو می کند و شالی را تحویل می دهد؛ در حالی که برداشت دستی ، زمان بیشتر و تعداد کارگر بیشتری هم می خواهد.

کدام برداشت برنج ، ارزان تر است؟

 

این برای کشاورز سوال بسیاری مهمی است که کدام برداشت برنج ، ارزان تر است و کم هزینه تر است ؟

در شمال کشور هزینه برداشت با کمباین توسط کشاورز با برنج (شالی) در مزرعه بعد از برداشت پرداخت می گردد

مثلا بعد برداشت یک زمین 5000 متری یک گونی برنج دریافت می کنند که هر گونی تقریبا 70 کیلو برنج می دهد که کیلویی 25000 محاسبه شود 1750000 تومان هزینه در بر دارد

soochella.ir

در مقابل برداشت همین مساحت یک روز کامل با 5 کارگر 150000تومانی  که با ایاب ذهاب 200000 محاسبه گردد 1000000 تومان هزینه دارد این در صورتی است که دستگاه شالیکوب جداکننده برنج از ساقه موجود باشد

همچنین باید هزینه فرصت را در این میان درنظر داشت با این حال کشاورز ترجیح به برداشت با کماین دارد تا بصورت دستی

 

خرید انواع برنج ایرانی درجه یک

کیفیت کدام برداشت برنج بهتر و بالاتر است؟

 

اما آیا ارزان بودن و راحت تر بودن ، سبب بهتر شدن و بالاتر بودن کیفیت برنج نیز خواهد شد؟

در پاسخ باید اشاره کنیم با این که برداشت با کمباین سریع تر و آسان تر است ، اما احتمال خرد شدگی برنج را افزایش می دهد که این باعث می شود در بوجاری برنج، مقدار دانه های شکسته افزایش بیابد.

از سوی دیگر، همان طور که کمباین ، سرعت برداشت را بالا می برد، می بایست برنج درو شده با آن نیز با سرعت بالاتری سفید (یا تبدیل ) بشود. بنابراین ، فرآیند تدریجی خشک شدن برنج جای خود را به خشک شدن فوری و سرعتی می دهد که از عطر و کیفیت برنج نیز کم کند.

برداشت دستی برنج بهتر است یا با کمباین؟

قدیم ترها برنج را خروار می کردند و برای طولانی مدت برای خشک شدنش صبر می کردند و این راز عطر برنج های قدیمی است

در حالی که در شالیکوبی ها بخاطر حجم محصولات و تعجیل کشاورزان در خشکن های طی چند روز خشک و تبدیل به دانه می شوند.

با توجه به این نکته ها باید گفت با وجود افزایش کمباین ها ، در برخی مناطق از شمال ، کشاورزانی هستند که برنجشان به نام خودشان شناخته می شود و مشتریانی دارند که به آنها اعتماد دارند ، به برداشت با کمباین تمایلی ندارند و ترجیح می دهند که برنج خود را به صورت دستی برداشت نمایند تا کیفیت را تضمین کنند.

در چند سال اخیر با وجود تمایل جهاد کشاورزی به صنعتی شدن و پر رنگ شدن نقش کمباین های برنج در برداشت برنج، بسیاری از کشاورزان تمایل بیشتری به برداشت دستی برنج پیدا کرده اند و پس از چند سال که برداشت با کمباین را امتحان نمودند، دوباره به سمت همان برداشت سنتی دستی برنج ( که شیوه نیاکان شان است) روی آورده اند.

مدیریت و پیشگیری خوابیدگی یا ورس برنج

خشک و تر با هم دیگر

در برداشت دستی، آن قسمتی از شالی زار که هنوز خوشه هایش نرسیده اند، توسط کارگران برداشت نمی شوند و باقی می مانند تا یکی دو روز بعد که رسیده تر شدند، برداشت بشوند؛ هم چنین ، پس از برش اولیه ، خوشه شلتوک ها بر روی ساقه های بریده شده (اَشکَل) باقی می مانند و هوا می خورند و گاهی اوقات هم یکی دو روز بعد جمع آوری می شوند که همین باعث می شود خوشه ها، بیشتر هوا بخورند و خشک شوند؛ ولی در برداشت با کمباین، خشک و تر با هم دیگر درو می شوند و کمباین ، فرق و تفاوتی بین خوشه های رسیده یا نرسیده برنج باقی نمی گذارد.

بنابراین شلتوک هایی که توسط کمباین ها درو می شوند، خیسی و رطوبت بیشتری دارند که اگر زود تبدیل یا سفید نشوند، ممکن است که خراب بشوند و زحمت کشاورز را هم خراب نمایند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!